"To nie skończy się na Kijowie, to dojdzie do Warszawy". Niepokojące słowa szefa MSZ
Czterodniowa wizyta ministra Zbigniewa Raua w USA ma podkreślić sojusz łączący Polskę i Stany Zjednoczone w obliczu narastającej agresywnej polityki prezydenta Rosji Władimira Putina. Misja szefa polskiego MSZ obejmuje m.in. spotkanie z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem oraz wygłoszenie przemówienia na forum Komisji Helsińskiej Kongresu USA.
Przemówienie ministra
Podczas swojego wystąpienia przed Komisją (Rau pojawił się tam jako aktualny przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) polski minister wskazywał na skutki, jakie może przynieść bezczynność Zachodu w przypadku zaatakowania Ukrainy przez Rosję.
– Jeśli pozwolimy na użycie zbrojnej napaści jako narzędzia polityki państw, może to doprowadzić do zniszczenia porządku międzynarodowego opartego na zasadach – powiedział Zbigniew Rau i dodał, że zbrojna agresja Rosji w jakiejkolwiek formie przyniosłaby ogromne ludzkie cierpienie, ale także "głębokie polityczne, strategiczne, ekonomiczne i militarne konsekwencje".
– Sytuacja może wymknąć się spod kontroli bardzo szybko i wciągnąć Europę w ogromny, wielowymiarowy kryzys bezpieczeństwa na skalę niewidzianą od czasu II wojny światowej – przekonywał amerykańskich polityków minister spraw zagranicznych.
Rau ocenia również, że polityka Kremla będzie wkrótce zagrażała nie tylko Ukrainie, ale także Polsce i innym krajom regionu.
– To nie skończy się na Kijowie, to dojdzie do Warszawy. Musimy być zaniepokojeni bezpieczeństwem Finlandii, Estonii czy regionu bałtyckiego – powiedział Rau. Dodał, że konfliktu można uniknąć przy "zjednoczonej postawie społeczności międzynarodowej".
Wizyta w USA
W dniach 2-5 lutego Zbigniew Rau przebywa w Waszyngtonie. W programie wizyty przewidziane są spotkania z przedstawicielami amerykańskiej administracji m.in. z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem oraz w Kongresie USA. Szef MSZ wystąpi także na forum Komisji Helsińskiej Kongresu USA jako aktualny przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, gdzie przedstawi priorytety polskiego przewodnictwa.
Polscy i amerykańscy politycy będą omawiali bieżące kwestie dotyczące bezpieczeństwa euro-atlantyckiego, w tym przede wszystkim kryzys wywołany przez agresywną politykę i działania Władimira Putina oraz Aleksandra Łukaszenki. Rau poruszy również kwestię współpracy wspólnoty transatlantyckiej w odpowiedzi na zaistniałą sytuację. Podjęte zostaną także kwestie dotyczące bezpieczeństwa energetycznego, w tym Nord Stream 2, oraz współpracy z USA w zakresie Inicjatywy Trójmorza.